Panerai - PAM00152
PAM00152 Luminor Sealand for Purdey Lion
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The 2002 limited edition Luminor Sealand for Purdey PAM 152 has an engraved lid protecting the sapphire glass engraved with a lion in traditional Purdey style.