Panerai - PAM00164
PAM00164 Luminor Marina Automatic Acciaio 44mm
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The PAM 164 was first introduced in 2004. It features a stainless steel case and a black dial with more Arabic numerals than your typical Panerai - smaller once are found at 1,2 et cetera. It is powered by the automatic caliber OP III.