Panerai - PAM00172
PAM00172 Luminor Marina Tantalium
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The 2003 PAM 172 was released as a limited edition of 300 pieces. It's case is made of tantalum with a titanium caseback.