Panerai - PAM00188
PAM00188 Luminor Chrono Daylight White
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai PAM 188 was introduced in 2004. It has a stainless steel case and a white dial. Its bezel is engraved with a tachymeter scale. It is powered by caliber OP XII. The version with black dial is PAM 196.