Panerai - PAM00189
PAM00189 Luminor Chrono White Gold
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Luminor Chrono PAM 189 was introduced in 2004 as a limited edition of 200 pieces. It is powered by OP XVI, a movement based on the Lemania 1872.