Panerai - PAM00216
PAM00216 Luminor Sealand Jules Verne
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai PAM 216 Luminor Sealand Jules Verne has a case similar to that of the Purdey and Blackseal models, with a lid protecting the sapphire glass on the front. It is engraved with a scene referencing to Jules Verne. The dial underneath is similar to that of the Submersible models.