Panerai - PAM00219
PAM00219 Luminor Base Destro
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The 'Destro' or left-handed model is a Panerai specialty and collectors favorite. The PAM 219 is the Destro equivalent of the stainless steel Base, with a 44mm case in polished steel and a OP X hand-wound movement.