Panerai - PAM00251
PAM00251 Luminor Chrono Daylight Ivory
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Ivory |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The PAM 251 is the ivory-dialed brother to the PAM 250 and can be considered the replacement for the 188. It has a stainless steel case and is powered by caliber OP XII.