Panerai - PAM00252
PAM00252 Luminor North Pole GMT
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Compass |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Luminor North Pole GMT was introduced in 2006 to celebrate Mike Horn’s North Pole expedition, on which he and Norwegian explorer Borge Ousland embarked on a 60-day voyage on skis without dogs or motorised transportation during the Arctic nigh. It was made in as a limited edition of 500 pieces.