Panerai - PAM00510
PAM00510 Luminor Marina 44 8 Days Stainless Steel / Black
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Part of the new generation of Luminor Marina models -now with 8 days caliber P.5000 movement- the PAM 510 was first released in 2013. It features a stainless steel case and a black dial.