Panerai - PAM00511
PAM00511 Luminor Marina 44 8 Days Red Gold / Brown
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Luminor Marina 8 Days Oro Rosso PAM 511 was introduced to the Panerai family in 2013. Just like its siblings in steel and titanium, it features the P.5000 movement in 'Marina' style - with seconds hand. The 44mm Luminor case however is made out of sumptuous red gold.