Panerai - PAM00562
PAM00562 Luminor Base 44 8 Days Titanium / Brown
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced in 2014, the PAM 562 Luminor Base 8 Days Titanio is the new generation Panerai Base - now fitted with an in-house movement. It features a brown dial and brushed titanium case.