Panerai - PAM00773
PAM00773 Luminor Base Logo 3 Days Black
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai Luminor Base Logo PAM 773 was introduced in 2018. It pairs the classic Bettarini-style case with an hand-wound, in-house movement with 3 days of power reserve. It is fitted with a closed snap back.