Panerai - PAM00785
PAM00785 Luminor 8 Days Set Black Seal / Daylight
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Multi-Color |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced in 2014, the PAM 785 is a set of two watches inspired by Pre-Vendome models made for Sylvester Stallone. It consists of the PVD-coated PAM 594 Black Seal and the PAM 602 white-dialed Daylight.