Panerai - PAM00911
PAM00911 Luminor Marina 8 Days Stainless Steel / Green / Paneristi
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai Luminor Marina PAM 911 is a limited edition of 500 pieces created in honor of Paneristi.com. It features a green dial with faux-patina markers. The closed case back is engraved with 'Last one for Paneristi'.