Panerai - PAM00914
PAM00914 Luminor Base 44 8 Giorni Stainless Steel / Black
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced in 2020, the Panerai Luminor Base reference PAM00914 pairs the classic Bettarini-style Luminor case with an in-house movement with a power reserve of '8 Giorni'.