Panerai - PAM01048
PAM01048 Luminor Marina 40 Automatic Stainless Steel / Black
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
This is the PAM01048 of Panerai, with a stainless steel case on a beige calfskin strap. Black dial with luminous Arabic numerals and hour markers. Date at 3 o’clock and seconds at 9 o’clock.