Panerai - PAM01059
PAM01059 Luminor Marina 44 3 Days COMSUBIN
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai Luminor Marina 1059 is a limited edition of 330 pieces made for members of the COMSUBIN (Comando Raggruppamento Subacquei e Incursori Teseo Tesei) elite frogman force. The dial reads COMSUBIN at 6:00, whilst their insignia is found on the case back.