Panerai - PAM00006
PAM00006 Mare Nostrum Blue
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Mare Nostrum |
| Reference: | PAM00006 (aka: PAM00006) |
| Name: | PAM00006 Mare Nostrum Blue |
| Produced: | 1997 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Mineral |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai PAM 006 is a Mare Nostrum chronograph model with blue dial. It has a stainless steel case with engraved tachymeter. It is powered by an ETA 2801 with Dubois-Depraz chronograph module.