Panerai - PAM00007
PAM00007 Mare Nostrum
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Mare Nostrum |
| Reference: | PAM00007 (aka: PAM00007) |
| Name: | PAM00007 Mare Nostrum |
| Produced: | 1997 |
| Produced: | 1999 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The PAM 007 is the white dial version of the Vendome-era Mare Nostrum.It is powered by a hand-wound movement by ETA with chronograph module by Dubois-Depraz.