Panerai - PAM00008
PAM00008 Mare Nostrum
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Mare Nostrum |
| Reference: | PAM00008 (aka: PAM00008) |
| Name: | PAM00008 Mare Nostrum |
| Produced: | 1997 |
| Produced: | 1999 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The PAM 008 Mare Nostrum is a watch that is said to be based on a prototype of an officers type watch made by Panerai in the 1940's. The PAM 008 is similar to the Pre-Vendome 5218-301A models, though now assigned with a reference number as per the Vendome / Richemont era Panerai's. The PAM 008 has a black dial, while the PAM 007 has a white dial and the PAM 006 a blue dial. Caliber 2801 is fitted with a chronograph module by Dubois-Depraz (3127) to become a chronograph.