Panerai - PAM00300
PAM00300 Mare Nostrum Steel
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Mare Nostrum |
| Reference: | PAM00300 (aka: PAM00300) |
| Name: | PAM00300 Mare Nostrum Steel |
| Produced: | 2010 |
| Produced: | 2010 |
| Limited: | Yes, 99 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 52.00 mm |
| Case Lug Width: | 27.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The 2010 PAM 300 marked the return of the Mare Nostrum, a model not found in the Panerai catalogs for over a decade. Its movement is based on a Minerva ebauche and finished to a exceedingly high degree. Its case on the other hand can be considered rather utilitarian, though the size of 52mm might make it hard to wear for many.