Panerai - PAM00716
PAM00716 Mare Nostrum Blue
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Mare Nostrum |
| Reference: | PAM00716 (aka: PAM00716) |
| Name: | PAM00716 Mare Nostrum Blue |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | Yes, 1000 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai Mare Nostrum PAM00716 was introduced in mid-2017 as a limited edition of 1000 units. Based on the historical 'pre-Vendôme' ref. 5218-301/A, it features a stainless steel case of 42mm, which houses a hand-wound ETA movement with chronograph module by Dubois-Dépraz.