Panerai - 5218-201/A
5218-201/A Luminor Logo
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Pre-Vendome |
| Reference: | 5218-201/A (aka: 5218-201/A) |
| Name: | 5218-201/A Luminor Logo |
| Produced: | 1993 |
| Produced: | 1997 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The PAM 5218-201/A is the so-called 'Pre-Vendome' logo model. Although a tough sell when available from new, it has risen to be one of the holy grails for many Panerai collectors. It is estimated that a little under 700 were produced in this configuration, with an additional 200 being reworked into Slytech models.