Panerai - 5218-202/A
5218-202/A Marina Militare
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Pre-Vendome |
| Reference: | 5218-202/A (aka: 5218-202/A) |
| Name: | 5218-202/A Marina Militare |
| Produced: | 1993 |
| Produced: | 1994 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Mineral |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai Luminor 5218-202/A is the Marina Militare version of the Pre-Vendome Luminor - a very sought-after watch. Approximately 140 pieces were produced in 1993-1994. At twelve, the text "Luminor Panerai' is found, while at six we find 'Marina Miltare'.