Panerai - 5218-203/A
5218-203/A Luminor Marina PVD
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Pre-Vendome |
| Reference: | 5218-203/A (aka: 5218-203/A) |
| Name: | 5218-203/A Luminor Marina PVD |
| Produced: | 1994 |
| Produced: | 1997 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Mineral |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai 5218-203/A was introduced in 1993. It features a PVD coated stainless steel case. Approximately 200 pieces were produced. It is among the most sought-after Panerai models.