Panerai - 5218-205/A
5218-205/A Slytech Submersible
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Pre-Vendome |
| Reference: | 5218-205/A (aka: 5218-205/A) |
| Name: | 5218-205/A Slytech Submersible |
| Produced: | 1995 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Mineral |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Slytech Submersible was created in cooperation with Sylvester Stalone. It is estimated that some 60-70 pieces were produced in total. At twelve the dial is signed 'Luminor Submersible', while at six the words 'Panerai Slytech' are found. It is among the most highly sought-after Panerai references.