Panerai - 5218-207/A
5218-207/A Slytech Daylight
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Pre-Vendome |
| Reference: | 5218-207/A (aka: 5218-207/A) |
| Name: | 5218-207/A Slytech Daylight |
| Produced: | 1996 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 150.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
Description
Although less rare then the version with blue numerals and hands, the 'regular' PAM 5218-207/A is nonetheless a very much sought-after watch.