Panerai - 5218-207/A Blue
5218-207/A Blue Slytech Daylight Blue
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Pre-Vendome |
| Reference: | 5218-207/A Blue (aka: 5218-207/A Blue) |
| Name: | 5218-207/A Blue Slytech Daylight Blue |
| Produced: | 1996 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 150.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
Description
The Panerai 5218-207/A was created in collaboration with Sylvester Stalone. It features a white dial with blue markings and the Slytech moniker. A little over 100 pieces were produced in total, with some 7 to 11 having the blue indexes. One must note that the 'blue' Slytech Daylight is a controversial watch at best - many do not believe these were truly released by Panerai in the Pre-Vendome era, but rather that they were put together afterwards after first having been rejected by Stalone.