Panerai - 5218-304
5218-304 Slytech Mare Nostrum
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Pre-Vendome |
| Reference: | 5218-304 (aka: 5218-304) |
| Name: | 5218-304 Slytech Mare Nostrum |
| Produced: | 1995 |
| Limited: | Yes, 50 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Mineral |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|
Description
The PAM 5218-304 was created at the request of Sylvester Stalone - it's dial is adorned with the 'Slytech' moniker.