Panerai - PAM00398
PAM00398 Radiomir 1940 Oro Rosso
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Radiomir 1940 |
| Reference: | PAM00398 (aka: PAM00398) |
| Name: | PAM00398 Radiomir 1940 Oro Rosso |
| Produced: | 2012 |
| Produced: | 2012 |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
26 252 €
Maximum price
42 424 €
Absolute change
0 €
Opening price
26 358 €
Closing price
26 358 €
Relative change
0,00 %
Description
The sumptious 2012 PAM 398 Radiomir 1940 has a red gold case and a highly finished OP XXVII movement, based on a Minerva ebauche. It was, together with the 399, the first of the new Radiomir 1940 family.