Panerai - PAM00399
PAM00399 Radiomir 1940
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Radiomir 1940 |
| Reference: | PAM00399 (aka: PAM00399) |
| Name: | PAM00399 Radiomir 1940 |
| Produced: | 2012 |
| Produced: | 2012 |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Together with the PAM 398, the PAM 399 Radiomir 1940 was the first of this new model family. It has a stainless steel case housing the luxurious OP XXVII movement.