Panerai - PAM00502
PAM00502 Radiomir 1940 Chrono Monopulsante Left-Handed 8 Days Oro Rosso
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Radiomir 1940 |
| Reference: | PAM00502 (aka: PAM00502) |
| Name: | PAM00502 Radiomir 1940 Chrono Monopulsante Left-Handed 8 Days Oro Rosso |
| Produced: | 2013 |
| Produced: | 2013 |
| Limited: | Yes, 300 units |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
19 331 €
Maximum price
30 591 €
Absolute change
0 €
Opening price
24 597 €
Closing price
24 597 €
Relative change
0,00 %
Description
Released in 2013, the Radiomir 1940 Chrono Monopulsante features a partially skeletonized version of the P.2004 movement. The case is red gold and measures 45mm across.