Panerai - PAM00503
PAM00503 Radiomir 1940 Chrono Monopulsante Left-Handed 8 Days Oro Bianco
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Radiomir 1940 |
| Reference: | PAM00503 (aka: PAM00503) |
| Name: | PAM00503 Radiomir 1940 Chrono Monopulsante Left-Handed 8 Days Oro Bianco |
| Produced: | 2013 |
| Produced: | 2013 |
| Limited: | Yes, 300 units |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The white gold sibling of the PAM 502, the PAM 503 too was released in 2013. It features a white gold case and is powered by caliber P.2004/10, the openworked version of Panerai's in-house chronograph movement.