Panerai - PAM00513
PAM00513 Radiomir 1940 Oro Rosso
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Radiomir 1940 |
| Reference: | PAM00513 (aka: PAM00513) |
| Name: | PAM00513 Radiomir 1940 Oro Rosso |
| Produced: | 2013 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Radiomir 1940 Oro Rosso has a case 42 mm in diameter with the P.999 hand-wound movement, the smallest and thinnest in the wide range of calibres produced by the Officine Panerai manufacture in Neuchâtel. The P.999 movement, visible through the sapphire crystal window set in the back, has a power reserve of 60 hours and a balance which oscillates at 21,600 vibrations/hour (equivalent to 3 Hz). The Radiomir 1940 Oro Rosso is supplied with a brown alligator strap.