Panerai - PAM00514
PAM00514 Radiomir 1940 47 3 Days Stainless Steel / Black
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Radiomir 1940 |
| Reference: | PAM00514 (aka: PAM00514) |
| Name: | PAM00514 Radiomir 1940 47 3 Days Stainless Steel / Black |
| Produced: | 2013 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
3 595 €
Maximum price
6 441 €
Absolute change
0 €
Opening price
4 143 €
Closing price
4 143 €
Relative change
0,00 %
Description
The Radiomir 1940 3 Days Acciaio was introduced at SIHH 2013. It features a stainless steel Radiomir 1940 case in 47mm paired with caliber P.3000 , a hand-wound movement with 3 days of power reserve.