Panerai - PAM00515
PAM00515 Radiomir 1940 47 3 Days Red Gold / Brown
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Radiomir 1940 |
| Reference: | PAM00515 (aka: PAM00515) |
| Name: | PAM00515 Radiomir 1940 47 3 Days Red Gold / Brown |
| Produced: | 2013 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai Radiomir 1940 3 Days Oro Rosso ref PAM00515 is the red gold brother of the PAM00514. It features a Radiomir 1940 case in 47mm, in this version done in red gold. It is powered by the hand-wound caliber P.3000. The alloy for the gold used in the case was changed to 'Goldtech' in 2019.