Panerai - PAM00516
PAM00516 Radiomir 1940 Equation Of Time 8 Days Acciaio
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Radiomir 1940 |
| Reference: | PAM00516 (aka: PAM00516) |
| Name: | PAM00516 Radiomir 1940 Equation Of Time 8 Days Acciaio |
| Produced: | 2015 |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | Yes, 200 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 48.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The PAM 516 Radiomir 1940 is powered by caliber P.2002/E, a version of the 2002 movement with an equation of time display. While its Luminor 1950 equivalent (PAM 602) was released as a 100 piece limited edition in 2015, the Radiomir 1940 was made in 200 units.