Panerai - PAM00518
PAM00518 Radiomir 1940 Chronograph Platino
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Radiomir 1940 |
| Reference: | PAM00518 (aka: PAM00518) |
| Name: | PAM00518 Radiomir 1940 Chronograph Platino |
| Produced: | 2014 |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | Yes, 50 units |
| Case Material: | Platinum |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Ivory |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The PAM 518 is a limited edition of 50 pieces. It was launched in 2014. It uses the Minerva-based OP XXV movement housed in a platinum case with a white dial. Similar models in different metals are the 519 and 520.