Panerai - PAM00519
PAM00519 Radiomir 1940 Chronograph Oro Rosso
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Radiomir 1940 |
| Reference: | PAM00519 (aka: PAM00519) |
| Name: | PAM00519 Radiomir 1940 Chronograph Oro Rosso |
| Produced: | 2014 |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
25 743 €
Maximum price
32 472 €
Absolute change
0 €
Opening price
26 697 €
Closing price
26 697 €
Relative change
0,00 %
Description
The PAM 519 was introduced in 2014. It features a red gold case in Radiomir 1940 design and it is fitted with a California style dial. It has a sibling in platinum (518) and in white gold (520).