Panerai - PAM00520
PAM00520 Radiomir 1940 Chronograph Oro Bianco
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Radiomir 1940 |
| Reference: | PAM00520 (aka: PAM00520) |
| Name: | PAM00520 Radiomir 1940 Chronograph Oro Bianco |
| Produced: | 2014 |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
32 970 €
Maximum price
59 077 €
Absolute change
0 €
Opening price
48 891 €
Closing price
48 891 €
Relative change
0,00 %
Description
Introduced in 2014, the PAM 520 is the white gold brother to the 518 (platinum) and 519 (red gold). It has a Radiomir 1940 style case and is powered by the stunning OP XXV movement, based on a Minerva ebauche. It was a limited edition of 100 pieces.