Panerai - PAM00532
PAM00532 Radiomir 1940 3 Days Paneristi Forever
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Radiomir 1940 |
| Reference: | PAM00532 (aka: PAM00532) |
| Name: | PAM00532 Radiomir 1940 3 Days Paneristi Forever |
| Produced: | 2013 |
| Produced: | 2013 |
| Limited: | Yes, 500 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai PAM 532 Radiomir 1940 Paneristi Forever was released in 2013 as a tribute to the Panerai collecting community - the so-called Paneristi. It features a ceramic case of 47mm in Radiomir 1940 design. The black dial features the torpedo applique.