Panerai - PAM00559
PAM00559 Radiomir 1940 Tourbillon GMT Oro Rosso Lo Scienziato
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Radiomir 1940 |
| Reference: | PAM00559 (aka: PAM00559) |
| Name: | PAM00559 Radiomir 1940 Tourbillon GMT Oro Rosso Lo Scienziato |
| Produced: | 2015 |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | Yes, 30 units |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 48.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Part of the 2015 Special Editions catalogue, the Panerai Radiomir 1940 Tourbillon GMT Oro Rosso 'Lo Scienziato' is powered by the hand-wound caliber P.2005/S movement, which is housed in a red gold case of 48 mm. It is a unique edition of 30 pieces.