Panerai - PAM00570
PAM00570 Radiomir 1940 GMT Oro Rosso
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Radiomir 1940 |
| Reference: | PAM00570 (aka: PAM00570) |
| Name: | PAM00570 Radiomir 1940 GMT Oro Rosso |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | Yes, 300 units |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced in 2015, the PAM 570 features a red gold case and a brown dial. It is powered by the caliber P.3001/10 movement, a semi-openworked version of caliber P.3001. The Radiomir 1940 GMT Oro Rosso is made as a limited edition of 300 pieces.