Panerai - PAM00572
PAM00572 Radiomir 1940 45 3 Days Automatic Stainless Steel / Black
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Radiomir 1940 |
| Reference: | PAM00572 (aka: PAM00572) |
| Name: | PAM00572 Radiomir 1940 45 3 Days Automatic Stainless Steel / Black |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai Radiomir 1940 3 Days Automatic Acciaio features a stainless steel case in Radiomir 1940 style, measuring 45mm across. It was first introduced in 2014 and features the micro-rotor automatic P.4000 movement.