Panerai - PAM00573
PAM00573 Radiomir 1940 3 Days Automatic Oro Rosso
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Radiomir 1940 |
| Reference: | PAM00573 (aka: PAM00573) |
| Name: | PAM00573 Radiomir 1940 3 Days Automatic Oro Rosso |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced in 2014, the Panerai Radiomir 1940 3 Days Automatic Oro Rosso has the fixed-lug Radiomir 1940 case done in red gold. It is powered by caliber P.4000, a self-winding micro-rotor movement with 3 days of power reserve.