Panerai - PAM00577
PAM00577 Radiomir 1940 48 3 Days Ceramica
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Radiomir 1940 |
| Reference: | PAM00577 (aka: PAM00577) |
| Name: | PAM00577 Radiomir 1940 48 3 Days Ceramica |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Plexi |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 48.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
5 091 €
Maximum price
9 182 €
Absolute change
0 €
Opening price
6 322 €
Closing price
6 322 €
Relative change
0,00 %
Description
The Panerai Radiomir 1940 ref. PAM 577 features a ceramic case of 48mm, fitted with a DLC-coated titanium case back. It is powered by Panerai's P.3000 movement, which can be admired through the smoked crystal on the case back.