Panerai - PAM00600
PAM00600 Radiomir 1940 Minute Repeater Carillon Tourbillon GMT Oro Rosso
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Radiomir 1940 |
| Reference: | PAM00600 (aka: PAM00600) |
| Name: | PAM00600 Radiomir 1940 Minute Repeater Carillon Tourbillon GMT Oro Rosso |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 49.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced in May of 2016, the Panerai Radiomir PAM 600 is the first minute repeater watch made by the Italian brand. Its red gold case of an impressive 49mm houses the caliber P.2005/MR, which features a three-hammered 'carillon' minute repeater - in addition to the unusual tourbillon found in other P.2005 movements. The [decimal] minute repeater function can be used for either the local time or the home time.