Panerai - PAM00619
PAM00619 Radiomir 1940 3 Days Automatic Titanium / Brown
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Radiomir 1940 |
| Reference: | PAM00619 (aka: PAM00619) |
| Name: | PAM00619 Radiomir 1940 3 Days Automatic Titanium / Brown |
| Produced: | 2014 |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced in 2015, the Panerai PAM 619 Radiomir 1940 3 Days features a titanium case and a brown dial. It is powered by the micro-rotor caliber P.4000 movement.