Panerai - PAM00622
PAM00622 Radiomir 1940 Paneristi Russia
| Brand: | Panerai |
|---|---|
| Family: | Radiomir 1940 |
| Reference: | PAM00622 (aka: PAM00622) |
| Name: | PAM00622 Radiomir 1940 Paneristi Russia |
| Produced: | 2014 |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | Yes, 60 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Panerai PAM 622 was introduced in 2014 for the Russian market. Its design is based on the vintage 6154 Radiomir. Its closed caseback is engraved with 'Tribute to Paneristi Russia'. It was limited to 60 pieces.